(…) Tuż przed świętami Wielkiej Nocy zrodził się pomysł, by dla rodzin ukraińskich, które pozostały na terenach dotkniętych wojną, przygotować paczki wielkanocne. Nasze zadanie: przygo­tować w Polsce 10 tys. paczek świątecznych. W Radomiu, gdzie znajduje się Centrum Miłosierdzia bł. ks. Michaela McGivneya, mamy ich przygotować 5 tys. Otrzymałem telefon z pytaniem, czy bylibyśmy gotowi coś takiego zrobić.


Nie było czasu na kalkulo­wanie, gdzie, kto, kiedy i czy damy radę. Tak, zrobimy to. Zapadła decyzja i przystąpiliśmy do działania. Szybka organizacja miej­sca – na szczęście w naszej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu stoi budynek po kaplicy. Pełna mobilizacja, uprząt­nięcie i przygotowanie magazynu do działania... Po uzgodnieniu z żonami i paniami z Ukrainy opracowano listę produktów, któ­re powinny znaleźć się w paczce. Apel w parafii, informacja w mediach społecznościowych, telefony do przyjaciół i znalazła się cała lista osób chętnych, by przygotować te świąteczne pro­dukty. Do tego elementy logistyki: od kartonu do spakowania, palety, po organizację transportu. Gdy już wszystko mamy i wie­my, jak wysłać, pozostaje „mały” szczegół – kto to spakuje? I do­szło do czegoś niezwykłego. Zaprosiliśmy do pomocy uczniów szkół średnich z terenu naszej parafii, a także młodych ludzi z Ukrainy, którzy do tych szkół uczęszczają, parafian, członków ruchów i organi­zacji, harcerzy oraz miesz­kających w naszym mieście uchodźców z Ukrainy. Pa­kowanie trwało trzy dni i uczestniczyło w nim 150 wolontariuszy – każdy chciał choć przez chwilę mieć udział w tym wyjątkowym dziele. Zaangażowanie tak dużej rzeszy chętnych do pomocy potwierdziło tylko znaną prawdę: ludzi dobrej woli jest więcej.
Nie byłoby nic specjalnego w tym działaniu, gdyby… (…)Więcej przeczytasz w najnowszym numerze kwartalnika PASTORES 97 (4) Jesień 2022.

Pastores poleca