Każdy ksiądz winien być nastawiony na tworzenie więzi z ludźmi i wręcz o nie zabiegać – pisał św. Ambroży z Mediolanu w znanym, powstałym około 390 roku, dziele Obowiązki duchownych. Uważał on więź z wiernymi świeckimi za jeden z najważniejszych elementów w pracy duszpasterskiej. Dlatego poważną część pisma poświęcił omówieniu cnót, przez które duchowni mogą „zyskać przywiązanie ludzi”.
Jakie to cnoty? Przede wszystkim życzliwość dla innych, dobroczynność względem ubogich, hojność, pomoc niesiona chorym czy przygnębionym, wreszcie pokora, otwartość, gorliwość. Wielki Ojciec Kościoła nie pominął argumentów praktycznych: kapłan, który pomaga innym, nigdy nie pozostanie biedny, a przez swą hojność przyciągnie wielu ludzi do Boga. Ponadto dzielenie się dobrami z potrzebującymi, na wzór Chrystusa i ze względu na Niego, jest drogą do uwalniania się z wady chciwości.
Podane niżej fragmenty dzieła Obowiązki duchownych nie zawierają wszystkich postaw, dzięki którym ksiądz może umacniać swe relacje z ludźmi i przyciągać ich do Chrystusa. Wiadomo, że w życiu samego Ambrożego wielką rolę odgrywały też inne wartości, przede wszystkim stosunek do Pisma Świętego oraz Eucharystii, wreszcie modlitwa w intencji wiernych świeckich. Jego homilie dotyczące kolejnych ksiąg biblijnych przyciągały rzesze słuchaczy. One też przyczyniły się do nawrócenia Augustyna, który przychodził słuchać biskupa Mediolanu początkowo jedynie z ciekawości. Z kolei Eucharystię celebrował Ambroży z tak wielkim zaangażowaniem i szczerością, że przyciągał do Bożej tajemnicy licznych jej uczestników. Był też mocno przekonany, że sakrament ten oznaczał nie tylko zjednoczenie z Chrystusem, ale także między chrześcijanami. Podobny charakter nadawał modlitwie w intencji świeckich.
Dlaczego więc w dziele skierowanym do duchownych Ambroży tak wiele miejsca poświęcił wskazaniom praktycznym?
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze kwartalnika PASTORES 110 (1) 2026.
KS. JÓZEF NAUMOWICZ (ur. 1956), patrolog, bizantolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie; tłumacz pism Ojców Kościoła; autor wielu książek.


